1234

DRAČÍ LODĚ - Jindřichohradečtí drakeři v Litschau znovu medailoví

DSC01663(1)

Pětadvacet rakouských, českých a slovenských posádek dračích lodí se prezentovalo při tradiční regatě v rámci „Litschauer Stadtfest 2014“. Závodů, které proběhly na jezeře Herrensee v dolnorakouském Litschau, se s úspěchem zúčastnily i posádky z Jindřichova Hradce a Českých Velenic.

„Náš klub se této regaty účastní pravidelně osmým rokem a nelze než konstatovat, že každoročně kvalita roste. Pryč jsou doby, kdy zde závodily posádky složené z hasičů, hoteliérů a podobných part z Litschau a okolí. Nyní tu již startují i profesionální týmy. Náš čas se na dvousetmetrové trati za sedm roků zlepšil o šest sekund, což je vynikající, ale to, co by dříve stačilo na jasné vítězství, nám letos dalo jen třetí příčku,“ uvedl předseda veslařů VK Vajgar J. Hradec Martin Jedlička, jenž byl členem sestavy Vajgarské saně, jež obsadila v těžké konkurenci výtečnou bronzovou pozici. „Už není možné se jen sejít a odjet závod, pokud chceme uspět, tak je nutné pravidelně trénovat,“ uvědomuje si Miroslav Beran, který jindřichohradecký klub na Panském jezeru reprezentoval již pošesté.

Příprava se vyplatila. Třetí místo za dvěma vídeňskými posádkami, jež se pádlování na dračích lodích věnují profesionálně, je nesporým úspěchem. Posádce z J. Hradce se nevydařila první kvalifikace, v níž zajela až sedmý čas (55,17), na šesté Dračí Jezdce z Č. Velenic ztratila 24 setin. Poté však zabrala v druhé kvalifikaci (53,50), přeskočila dvě lodě a s pátým součtem obou kvalifikačních rozjížděk postoupila do čtvrtfinále, z 6. pozice ji následovali českoveleničtí Jezdci. Do semifinále pak obě lodě postoupily z druhých příček. Boj o finále zvládla Vajgarská saň skvěle, když semifinálovou jízdu vyhrála. Č. Velenice zůstaly za postupem pouhých 17 setin, ale zlepšily si poté náladu vítězstvím ve finále útěchy. Závěrečný souboj o celkové prvenství se rozhořel mezi loďmi z Vídně, na třetím však cílem projela Saň z J. Hradce.

Finále: 1. Vienna Dragons 51,58, 2. Vienna Police Dragons/Wien 52,92, 3. Vajgarská saň J. Hradec 54,36, 4. Peberberg 54,81. Malé finále: 5. Dračí Jezdci Č. Velenice 54,93, 6. Armader Geschwader/Litschau 55,17, 7. Flying Dutchmann/Litschau 55,43, 8. Admiral Sportwetten/Lischau – Wien 57,05.

Vajgarská saň J. Hradec: Miroslav Beran, Martin Bušek, David Čermák, Věra Dederová, Jakub Fiedler, Ondřej Houška, Petr Houška, Blanka Houšková, Martin Jedlička, Anna Krninská, Stanislava Krninská (bubenice), Tereza Krninská, Jaromír Semotán, David Kubů, Jiří Nořinský, Robert Sehner, Borek Veselý.

Roman Pišný.

Glosa – viděno očima Miroslava Berana

„Byly to krásné závody v tomto útulném příhraničním městečku, určitě nebyly poslední. Atmosféra je v Litschau každoročně úžasná a co je zvláštní, je vždy prosluněná. Vypravujeme se tam tradičně v brzkých ranních hodinách, nalezneme si pěkné místo na břehu jezera, postavíme altánek, relaxujeme, vystavujeme těla slunečním paprskům, probíráme taktiku startu, temp pádlování a samozřejmě také závodíme. Vše se při akci odvíjí ve velice přátelském duchu. Po skončení se pak všichni přemístí na zdejší náměstíčko, kde hlavní osobnosti radnice předávají trofeje a ceny za umístění. Nechybí živá hudba, je tam opravdu moc pěkně. Organizátorům celého dračího klání patří velký dík! Naše posádka podala v Litschau výkon zcela na úrovni vyspělých dračích týmů, ale stejně si myslíme, že máme na čem pracovat. Hlavně zaostáváme v samotné technice pádlování, například oproti vítěznému profesionálnímu týmu z Vídně nemáme tak dokonalou souhru. Je to dáno skutečností, že už se celé roky snažíme dát dohromady stabilní posádku, a to takovou, která se bude scházet pravidelně každou neděli na tréninku. Zatím máme stálý tým složen tak ze sedmdesáti procent. Dalšími členy jsou tací, kteří pádlovat začali teprve nedávno. A co je hlavní, mají zájem se zdokonalovat. Letos jsme všichni makali jako jeden stroj, byli jsme evidentně hladoví po úspěchu a chuť jsme si spravili výborným výsledkem. Nálada v naší lodi byla skvělá. Na regatě jsme si za ta léta prošli cestou od nižších příček až k vítězstvím. Podařilo se nám dokonce vyhrát tři roky po sobě, máme tedy zlatý hattrick. Tato prvenství jsou důkazem toho, že jsme schopni vítězit, ale musíme na sobě ještě více pracovat. Dračí konkurence je stále silnější a silnější, je potřebné začít jezdit i na jiné závody, kterých je po České republice a Rakousku nespočetně. Jen pravidelným závoděním se budeme zlepšovat. Na klubovně Veslařského klubu Vajgar přibývají dračí trofeje, od roku 2006 jich je tucet. My u tohoto počtu nemíníme zůstat.“

Miroslav Beran.

Draci_lode

DSC01627

DSC01627

 
DSC01683

DSC01683

 
DSC01663(1)

DSC01663(1)

 
 
Vytvořeno 6.8.2014 8:49:13 - aktualizováno 6.8.2014 8:53:10 | přečteno 2065x | Ing. Karolína Bartošková
load