1234

20 nových elektrokol umožní poznávat seniorům, a nejen jim, nejkrásnější místa regionu.

Jihočeský kraj ve spolupráci s Jihočeskou centrálou cestovního ruchu a za finanční podpory skupiny ČEZ pomůže aktivním seniorům, a nejen jim, poznávat nejkrásnější místa v regionu díky rozšíření sítě půjčoven elektrokol do dalších šesti měst. 

Rozšířená nabídka navazuje na pilotní projekt „Elektrokola pro seniory (a nejen pro ně)“, který odstartoval loni na podzim v Nových Hradech, kde jich nyní mají pro zájemce k dispozici šest.

Dvacet nových elektrokol za celkem 746 900 korun si lze od 2. srpna 2016 vypůjčit v Suchdole nad Lužnicí (4 ks), Nové Bystřici (4 ks), Borovanech (4 ks), Jindřichově Hradci (4 ks), Kaplici (2 ks) a Trhových Svinech (2 ks).


V Jindřichově Hradci si elektrokolo můžete zapůjčit v Plaveckém bazénu od května do října. Půjčovné na den je 250,- Kč a pro seniory 150,- Kč. Jízdu na něm si vyzkoušel i hejtman Zimola

„Tento projekt vítám jako výbornou možnost pro cyklisty, kteří mají vyjížďky na kolech rádi a na delší trasu už si ze zdravotních důvodů netroufnou,“ uvedl hejtman Jiří Zimola s tím, že do budoucna se ani on sám jejich užívání nebrání. „Jako pravověrný cyklista jsem sice elektrokola dříve odmítal, ale mám spoustu kamarádů, co už na elektrokolech vyrážejí, takže si dovedu představit, že na ně jednou také přesedlám,“ uvedl hejtman, který si jízdu na elektrokole hned na nádvoří borovanského kláštera vyzkoušel.

Podpora turistického ruchu i zdravého životního stylu

Přínos projektu „Elektrokola pro seniory (a nejen pro ně)“, spočívá nejen v podpoře turistického ruchu, ale i zdravého životního stylu a pohybu. To byl dle Petra Šuleře, mluvčího skupiny ČEZ, jeden z hlavních důvodů finanční podpory nákupu elektrokol. „Projekt navíc pomůže menším obcím zvednout návštěvnost a rozšířit nabídku služeb místním obyvatelům,“ doplnil Šuleř.

Jeho slova potvrzuje i starosta Borovan Petr Jenkner. „Na možnost půjčit si elektrokolo se už dnes ptali nejen senioři, ale také mnohem mladší lidé z řad turistů i místních obyvatel,“ uvedl starosta, podle něhož bude v Borovanech možné elektrokola vyzkoušet na pěti nových cyklotrasách. A že nezůstane jen u půjčování cyklokol, upozorňuje i starosta Nových Hradů, Vladimír Hokr, který už má s provozem půjčovny elektrokol téměř roční zkušenost. Nečekaným přínosem projektu podle něj je, že se seniorům jízda na elektrokolech tak zalíbila, že si pořídili vlastní. „Projekt splnil to, co jsme od něj očekávali, přinesl pohyb seniorům, kteří tak zjistili, že má smysl si kolo pořídit a poznávat krásy hor, do kterých by se jinak báli,“ uvedl Hokr.  

Maximální dojezd je 120 kilometrů, k dispozici je mapa i GPS

Elektrokolo s pohodlnou sedačkou má nízký nástup a elektrický pohon, který pomáhá cyklistovi při jízdě. Maximální dojezdová vzdálenost je zhruba 120 kilometrů. Celodenní zapůjčení kola vyjde seniora (+55 let) a držitele průkazu ZTP na 150, ostatní pak na 250 korun. V ceně je nabitá baterie, mapa s popisem tras, GPS navigace, zámek a na vyžádání vzpomínkový e-mail se záznamem absolvované trasy z paměti GPS.

Síť půjčoven se má postupně rozšířit až po hranice s Vysočinou a Středočeským krajem. Díky uvedenému projektu se opět rozšíří nabídka turistických atrakcí na jihu Čech.

Zdroj: Jihočeský kraj

Foto: Radek Šíma

Elektrokola

2

2

 
1

1

 
 
Vytvořeno 3.8.2016 8:16:07 - aktualizováno 3.8.2016 9:42:13 | přečteno 1813x | Ing. Karolína Bartošková
load