1234

Březen je měsíc knihy

beseda se spisovatelkou IBrezinovou brezen 2013

Březen je měsíc čtenářů a již popáté vyhlásil Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR kampaň, jejíž cílem je upozornit občany na důležitost čtenářství a posílit četbu.

Celý měsíc budou v Městské knihovně Jindřichův Hradec  probíhat přednášky, výstavy, autorská čtení.

Dále pak

· vybereme a oceníme nejpilnější čtenářskou rodinu – tj. rodinu s největším počtem přečtených knih

· nabídneme individuální školení počítačových dovedností každou březnovou středu (na lekce je potřeba se předem objednat telefonicky či osobně v knihovně)

· rozšíříme služby na pobočce Vajgar o půjčování zvukových nosičů

Akce:

Jaroslav Stohl: INDONÉSIE, KRÁSKA NA ROVNÍKU
(4.3.2014 – 16:30 hod., poslechový sál MěK J. Hradec)

Indonésie je jako mozaika poskládaná z tisíců ostrovů a ostrůvků, kde žije mnoho národů rozdílných zvyků i jazyků. Moderní civilizace se tu mísí se starobylou kulturou, bohatství zase s chudobou. Podíváme se na islámskou Jávu, poznáme i kouzelné hinduistické Bali. Poputujeme rozkvetlou krajinou zdobenou historickými chrámy, rýžovými poli a lidskými úsměvy.

Vladimír Bednář: MAROKO
(6.3.2014 – 16:30 hod., poslechový sál MěK J. Hradec)

Skupina jihočeských železničářů podnikla cestu do Maroka. Svůj pobyt začala na jihovýchodě království v městě Inezgane, následovala další významná střediska cestovního ruchu: Marrákéš, Ouarzazate, Fás, Meknes, Tanger... Pozoruhodnou africkou zemi nám přiblíží i mnoho překrásných snímků, které Vladimír Bednář pořídil při této cestě během dubna roku 2012.

Jiří Koun: BIBLICKÉ DĚJINY XVI.
(13.3.2014 – 16:30 hod., poslechový sál MěK J. Hradec)

Přednáška z cyklu "Biblické dějiny" je určena všem, kteří mají rádi dějiny a zvláště ty, které jsou psány Biblí.

Milan Koželuh: HORY A KRAJINA NOVOHRADSKÝCH HOR: s projekcí 200 fotografií
(18.3.2014 – 17:00 hod., poslechový sál MěK J. Hradec)

Již řadu let se Milan Koželuh zabývá poznáváním a propagací kraje Novohradských hor. Je autorem mnoha publikací a turistických materiálů o regionu plném rozlehlých lesů, skalních útvarů a šumějících potoků. V roce 2009 dokonce vyrobil plastický model Novohradských hor. Obsahem jeho přednášek jsou fakta, příběhy, osudy a zajímavosti spjaté s touto jedinečnou oblastí našeho kraje.

RNDr. Jarmila Králová, CSc: JAK MYSLÍM, TAKOVÝ JSEM
(20.3.2014 – 17:30 hod., poslechový sál MěK J. Hradec)

Pozvání do naší knihovny přijala bioložka RNDr. Jarmila Králová, CSc., pracující v Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR, aby nám osvětlila, jak velký vliv má naše myšlení na naše tělo a zdraví.

Věra Karasová: UGANDA - TĚŽKÝ ŽIVOT V PŘÍRODNÍM RÁJI
(27.3.2014 – 16:30 hod., poslechový sál MěK J. Hradec)

Do tajů africké Ugandy nás zavede Věra Karasová, adoptivní matka několika tamějších sirotků. V roce 2012 se rozhodla "své" děti osobně navštívit. Nahlédneme do nuzných poměrů obyvatel této rovníkové země. Možná si při pohledu na odlišný způsob života porovnáme vlastní žebříček hodnot... Poutavé vyprávění a promítání snímků bude zpestřeno ochutnávkou kávy, čaje, oříšků a prodejem domorodých výrobků.

VEŘEJNÉ ČTENÍ POHÁDEK  (úterý 4. 3. 2014 od 16.00 hod., zveme malé posluchače do dětského oddělení - centrální pracoviště)

Výstavy:

Vladislav Burian: II. SVĚTOVÁ VÁLKA V LETECKÉ FOTOGRAFII
(březen 2014 – duben 2014, chodba I. patra MěK J. Hradec)

Kolekce černobílých fotografií z archivu Klubu historie letectví Jindřichův Hradec zachycuje období od 15. března 1939, záboru zbytku naší vlasti hitlerovskými vojsky, po vítězný návrat našich letců v roce 1945. Jejich autory jsou samotní letci či příslušníci pozemního personálu. Řada snímků má vysokou vypovídací hodnotu o běžném každodenním vojenském životě i všudypřítomné smrti. Naši letci zasáhli jako první Čechoslováci do bojů II. světové války, ale "zápaďáci" se jako poslední směli vráti do osvobozené vlasti. Mnozí z nich poté byli v 50. a 60. letech 20. století perzekuováni. Výstava je věnována všem těmto mužům ve slušivých modrých uniformách, kteří pomohli vyhrát II. světovou válku.

SPRÁVNÝM SMĚREM
(březen 2014 – duben 2014, suterén MěK J. Hradec)

Unikátní výstava plakátů s protidrogovou tematikou, které vznikly v rámci projektu „Správným směrem“, jehož vyhlašovatelem a organizátorem je Národní protidrogová centrála. Plakáty, vytvořené většinou středoškolskými studenty, promlouvají jasným a srozumitelným jazykem, upozorňují na nebezpečí, která s sebou nese užívání drog a varují před možnými fatálními následky.

LESY A PŘÍRODA KOLEM NÁS
(březen 2014 – duben 2014, chodba I. patra MěK J. Hradec)

Navštivte výstavu dětských prací výtvarné soutěže „Lesy a příroda kolem nás“.  Kresby vznikly ve spolupráci s místními základními školami.

 

Vytvořeno 27.2.2014 13:31:19 - aktualizováno 27.2.2014 13:31:55 | přečteno 1241x | Ing. Karolína Bartošková
load