1234

Čarodějnický rej se blíží

© foto Josef Böhm carodejnice 12

Čarodějnice se ve městě nad Vajgarem stávají pomalu, ale jistě pro jindřichohradecké rodiny tradiční akcí. Ve středu 30. dubna se opět po roce můžete těšit na čarodějnický rej, který se uskuteční od 18.30 hodin v parku pod gymnáziem.

Naše čarodějnice jsou hlavně o programu a soutěžích pro děti, diskotéce Michala Arnošta, opékání buřtů na ohni a o celkové atmosféře. Každé dítě v kostýmu čarodějnice a čaroděje obdrží malý dárek. Na své si přijdou i dospělí, pro které máme připravenou spoustu lahůdek a nápojů.

Pálení čarodějnice je neobvyklá, ale velmi oblíbená událost, která má své prameny již v dávné historii. Filipojakubská noc se odehrává v noci z 30. dubna na 1. května. Svátek se původně pravděpodobně slavil o úplňku, jenž byl nejblíže dnu, nacházejícímu se přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Lidé věřili, že tuto noc se čarodějnice slétají na čarodějnický sabat a skutečně je tato noc jedním z největších pohanských svátků. Lidé také věřili například v otevírání různých jeskyní a podzemních slují, ve kterých jsou ukryty poklady. Na ochranu před čarodějnicemi se na vyvýšených místech zapalovaly ohně. Postupem času se z těchto ohňů stávalo „pálení čarodějnic“. Zapalovala se smolná košťata a vyhazovala se do výšky. Popel z těchto ohňů měl mít zvláštní moc pro zvýšení úrody. Někdy se rozhrnutým popelem vodil dobytek k zajištění plodnosti, jindy se přes oheň skákalo kvůli zajištění mládí a plodnosti.

Vytvořeno 28.4.2014 15:05:09 | přečteno 1315x | Ing. Karolína Bartošková
load