1234

Dějiny nelze změnit, ale lidé nesmí zapomenout

Abychom nejenom my, ale i další generace po nás nezapomněly, začala v únoru letošního roku rozsáhlá rekonstrukce válečného pohřebiště z I. světové války.

Již v polovině února došlo k vykácení stromů a zeleně přímo na pohřebišti obětí I. světové války a poté se dostala ke slovu těžká mechanizace. Nejdříve však muselo dojít k odstranění rezavých a hlavně nečitelných rozet a čísel, následoval odvoz 56 kusů pomníků. Ty se po rekonstrukci jindřichohradeckou kamenosochařskou firmou zpátky vrátí. Místa, kde odpočívají ostatky obětí jedné z největších a nejstrašnějších válek v dějinách lidstva, budou označena novými rozetami. Ponesou nejen jména, ale i hodnosti a údaj o úmrtí těch, kteří podlehli následkům válečných bojů.

Na rozsáhlou rekonstrukci získalo Město Jindřichův Hradec částečnou dotaci z prostředků ministerstva obrany a kromě válečných hrobů dojde i k úpravě všech památníků na území hřbitova. Jedná se o Pomník obětem válek 19. století, který se nachází uprostřed staré části hřbitova se svými typickými čtyřmi děly, Památník R. Kabeše z kóty 363 od Cebrova a Památník obětí II. světové války známý jako památník Rudoarmějců.

Veškeré práce, včetně terénních úprav mají být dokončeny koncem května. K tomuto termínu bude znovu zprovozněn přístup do areálu hřbitova vchodem od autobusové zastávky.

Hana Palusková, vedoucí správy krematoria a pohřebiště

Foto: Kamila Simandlová

Hřbitov_rekonstrukce

oprava památník děla

oprava památník děla

 
vojenské (3)

vojenské (3)

 
vojenské (16)

vojenské (16)

 
 
Vytvořeno 28.3.2014 8:30:14 | přečteno 1215x | Ing. Karolína Bartošková
load