1234

Hvězdárna zve na komentovanou výstavu astronomických fotografií

Výstava astronomických fotografií

V Hvězdárně a planetáriu prof. Františka Nušla je k vidění výstava astronomických fotografií o Evrospké jižní observatoři. Autorem fotografií je Zdeněk Bardon. Ten se do krás hvězdného nebe zamiloval už téměř před padesáti lety. Jen o něco později propadl i kouzlu astrofotografie. Shodou okolností se podílel na modernizaci mnoha profesionálních astronomických observatoří po celém světě. 

Autor je držitelem prestižního ocenění - Čestný člen Mezinárodní astronomické unie (IAU), Foto-ambasadorem Evropské jižní observatoře (ESO), členem několika astronomických organizací (ČAS, SZA, EAS) a zakladatelem fotografické soutěže (ČAM). Planetka 6248 byla pojmenována jeho jménem.

Evropská jižní observatoř má sídlo v Garching bel München, v Německu. Členskými zeměmi je většina vyspělých evropských zemí, tedy i Česká republika.

Nachází se v Chile, v poušti Atacama a jsou zde celkem tři observatoře: Paranal, ve výšce 2 635 m.n.m. , Chajnantor, 5 062 m.n.m. a La Silla, 2 400 m.n.m. Na observatoři La Silla je umístěn i český dalekohled E 152, který byl téměř 20 let z technických důvodů mimo činnost, loni na podzim byl opět zprovozněn a do provozu se opět vrátí v dubnu letošního roku.

Pozorování probíhá bez přítomnosti obsluhy, na dálku, řídit ho budou astronomové z Astronomického ústavu v Ondřejově.

Vstupné: dospělí 20 Kč, děti do 15 let zdarma.
Prohlídky jsou komentované.

www.planetariumjh.cz
Vytvořeno 25.1.2023 14:34:24 | přečteno 155x | eliska.cermakova
load