1234

Jindřichův Hradec se připojil k akci Vlajka pro Tibet

Vlajka pro Tibet 2023

Město Jindřichův Hradec se připojilo k akci „Vlajka pro Tibet“ a v pátek 10. března 2023 vyvěsilo na radnici v Klášterské ulici tibetskou vlajku, jako projev solidarity se zemí, kde jsou již 64 let potlačována lidská práva. Česká republika se poprvé k této akci připojila již v roce 1996, kdy vlajku vyvěsily první čtyři radnice. Město Jindřichův Hradec akci podpořilo i v minulých letech.

Mezinárodní kampaň “Vlajka pro Tibet” vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě a stala se jednou z nejvýznamnějších symbolických akcí na podporu Tibetu. Akce probíhá každý rok 10. března, v den výroční povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu. Při povstání v roce 1959 zemřelo více než 80 000 Tibeťanů, statisíce Tibeťanů zemřely v následujících letech ve vězeních, pracovních táborech nebo v důsledku hladomoru. Cílem kampaně je poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Česká republika se ke kampani připojuje pravidelně od roku 1996. Stovky vlajek vlají každoročně také např. v Německu, Francii, Belgii a dalších zemích.

10. března 2023 si připomínáme už 64. výročí tibetského povstání.

Kampaň Vlajka pro Tibet má především symbolický charakter a je vyjádřením solidarity s Tibeťany. Tibetská vlajka je jedním z nejvýraznějších symbolů, který Tibeťané v Tibetu používají při nenásilných protestech. Za její vyvěšení jim hrozí až několikaleté tresty vězení.

Více informací na www.lungta.cz.

Vytvořeno 10.3.2023 14:37:47 | přečteno 205x | eliska.cermakova
load