1234

Komunální volby se budou konat už tento pátek a sobotu. Přečtěte si, jak správně hlasovat.

volby 2021

Po čtyřech letech se ve dnech 23. a 24. září 2022 uskuteční volby do zastupitelstev obcí, tedy i volby do Zastupitelstva města Jindřichův Hradec. Volební okrsky i místnosti budou stejné, jako v loňském roce při volbách do Parlamentu České republiky a budou otevřené v pátek 23. září 2022 od 14:00 do 22:00 a v sobotu 24. září 2022 od 8:00 do 14:00.

Jakým způsobem obdrží voliči hlasovací lístky

Hlasovací lístky musí být ze zákona doručeny voličům nejpozději tři dny před volbami. Pokud volič hlasovací lístek neobdrží, dostane ho přímo ve volební místnosti. 

Průběh hlasování ve volbách do zastupitelstva města

Volič může hlasovat pouze ve volební místnosti pro volební okrsek, kde je přihlášen k trvalému pobytu, neboť tam je zapsán do stálého seznamu voličů. Trvalý pobyt je napsaný v občanském průkazu. K volbám je tedy potřeba vzít s sebou občanský průkaz nebo cestovní pas. Po prokázání totožnosti a státního občanství obdrží volič šedou úřední obálku. Poté v prostoru určeném k úpravě hlasovacích lístků vloží do úřední obálky upravený hlasovací lístek a úřední obálku vhodí před okrskovou volební komisí do volební schránky. Zde je nutné připomenout, že volič musí volit osobně a až na výjimečné a závažné důvody dané zákonem samostatně.

Pro voliče z Jindřichova Hradce máme nově dostupnou mapovou aplikaci Mapa volebních okrsků. Aplikace zobrazuje hranice volebních okrsků Jindřichova Hradce a umístění volebních místností. Po kliknutí do mapy, resp. na objekt se zobrazí podrobnější informace (číslo volebního okrsku, adresa volební místnosti, identifikace budovy volební místnosti, atd.). Dále je v aplikaci možné vyhledávat adresu, podle které můžou voliči zjistit, pod jaké číslo volebního okrsku vybraná adresa patří.

Hlasovací lístek

Volby do zastupitelstev obcí jsou jedinými volbami, ve kterých jsou všechny volební strany a všichni kandidáti uvedeni na jediném hlasovacím lístku (nutné i otočit). Pro volby do Zastupitelstva města Jindřichův Hradec jsou volební strany na hlasovacím lístku ve vylosovaném pořadí uvedeny takto: 1. Česká strana sociálně demokratická, 2. Hradec srdcem a rozumem, 3. PATRIOTI Jindřichův Hradec (zkratka PATRIOTI JH), 4. STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ, 5. JIHOČEŠI 2012 – ZA LEPŠÍ HRADEC, 6. Svoboda a přímá demokracie (SPD), 7. Nezávislí PRO HRADEC, 8. Občanská demokratická strana, 9. Koalice KSČM a DOMOV s podporou ANS, SPOZ A ČSNS, 10. ODPOVĚDNĚ PRO HRADEC (společná kandidátka nezávislých kandidátů a KDU-ČSL), 11. ANO 2011, 12. Společně s Piráty, 13. SNK ED a nezávislí kandidáti. Za každou volební stranu kandiduje 27 kandidátů, což odpovídá počtu členů Zastupitelstva města Jindřichův Hradec.

Všechny kandidující strany a kandidáty najdete na webu www.volby.cz.

Hlasování

Na začátku hlasovacího lístku je napsané, kolik má volič hlasů, tedy kolik kandidátů může volit. Pro město Jindřichův Hradec může uplatnit až 27 hlasů a může využít jeden ze tří možných způsobu hlasování:

1. Volba jedné volební strany – Volí se všech 27 kandidátů z jedné volební strany. Z jiných stran volič nevolí nikoho. Křížkem označí jen název volební strany. Pokud volič označí křížkem volební stranu, neoznačuje již v této volební straně konkrétní kandidáty. K označení kandidátů u této volební strany se v takovém případě nepřihlíží.

2. Volba jednotlivých kandidátů z různých stran – Křížkem je možné označit nejvíce 27 kandidátů z hlasovacího lístku, pokud jich volič označí více, bude hlasovací lístek neplatný.

3. Volba volební strany a současně jednotlivých lidí – Křížkem volič označí volební stranu a z jiných volebních stran křížkem označí kandidáty. V tomto případě dá hlas jednotlivě označeným kandidátům. Z označené volební strany dá hlas podle pořadí na hlasovacím lístku pouze tolika kandidátům, kolik zbývá do počtu volených členů zastupitelstva.

Podívejte se na instruktážní videa od Ministerstva vnitra, na kterých se přehledně dozvíte všechny potřební informace k volbám zde.


Vytvořeno 23.9.2022 9:53:57 | přečteno 499x | eliska.cermakova
load