1234

Koncert Housle ve filmu

Jaroslav Svěcený

Kulturní dům Střelnice vás zve na koncert Jaroslava Svěceného a Pavla Větrovce s názvem Housle ve filmu, který se uskuteční ve středu 19. února od 19.00 hodin ve společenském sále.

Film je fenomén, který oslovuje všechny věkové generace a hudba je jeho nedílnou součástí.

Houslista Jaroslav Svěcený představí v novém originálním projektu spolu s klavíristou Pavlem Větrovcem (dvorní pianista Karla Gotta a profesor Pražské konzervatoře) slavné i méně známé skvělé skladby či melodie, které zazněly ve filmech dávné i nedávné minulosti. V mnohých z nich hrály housle hlavní roli.

Program:

Chick Corea: Children Songs -  Dětská píseň č. 6

G.Gershwin-Jasha Heifetz: It ain´t necessarily so (z opery a také filmu Porgy a Bess)

John Williams: Main Theme, Jewish Town (Krakow Ghetto-Winter 41), Remembrances (z filmu Schindlerův seznam)

Scott Joplin: Elite Syncopations, The Entertainer  (z filmu Podraz)

Leonard Bernstein: West Side Story, Maria, Tonight, Somewhere

 G.Gershwin-Jasha Heifetz: Prelude

Henri Mancini: The Pink Panther ( z filmu Růžový panter)

Jevgenij Doga: Romano Drom, Plécin, Chasiam (z filmu Cikáni jdou do nebe)

Francis Lai: Muž a žena (hlavní skladba ze stejnojmenného filmu)

Dave Brubeck: Blue Rondo ala Turk

Koncert v rámci abonentních koncertů KPH 2014.

Vstupné: 150,- Kč, 140,- Kč, 130,- Kč.

Mládež do 15 let 50 % sleva.

Předprodej vstupenek v pokladně KD Střelnice

Jaroslav Svěcený je jedním z nejlepších současných českých houslistů a výraznou osobností české hudební scény. Jeho sólistická dráha začala již v době studií na pražské konzervatoři a Akademii múzických umění, kde studoval u prof. Františka Pospíšila a prof. Václava Snítila. Své vzdělání dovršil mistrovskými kurzy u slavných světových virtuosů Nathana Milsteina a Gidona Kremera. Jaroslav Svěcený je proslulý popularizátor houslové hry, zejména jeho televizní, rozhlasové a koncertní projekty přitahují publikum všech věkových skupin. Početná koncertní turné a festivalová vystoupení Jaroslava Svěceného obsáhla USA, Kanadu, celou Evropu, Brazílii, Kubu, Turecko, Izrael, Egypt, Libanon, Jordánsko, Spojené arabské emiráty, Saudskou Arábii, Indii, atd. Jaroslav Svěcený doposud natočil 40 CD s díly světových a českých autorů. Jako první český houslista nahrál kompaktní disk pro SONY CLASSICAL. V roce 1996 mu byla udělena prestižní ceny Masarykovy akademie umění za tvůrčí uměleckou činnost. Je také uznávaným znalcem historie a stavby houslí. Jeho koncertní projekt pod souhrnným názvem "VIOLINO" představuje mistrovské housle významných houslařů 17. až 20. století.

Pavel Větrovec klavírista, skladatel, aranžér, dirigent. Hru na klavír studoval u Z. Kormundy, harmonii, kontrapunkt, kompozici a hru na varhany u K. Hrona. Po střední ekonomické škole studoval nejprve skladbu v Praze na LŠU u H. Macourka, na Pražské konzervatoři skladbu a aranžování u V. Hádla, dirigování u M. Formáčka. Roku 1964 byl korepetitorem baletu ve Státním divadle v Ústí nad Labem, v roce 1968 byl angažován v Kladivadle v Ústí nad Labem, kde založil a vedl jazzové combo (Kladivadlo jazz). Po vojenské službě byl kapelníkem Velkého tanečního orchestru, s nímž hrál již za studií na střední ekonomické škole, a hudebním metodikem Domu kultury v Ústí nad Labem (1970–71). V letech 1971–73 působil jako pianista, aranžér a skladatel orchestru F. Havlíka v Semaforu. V období 1973–80 spolupracoval s mnoha orchestry (K. Vlacha, V. Zahradníka, G. Broma, Taneční orchestr Čs. rozhlasu), interprety (V. Mišík, E. Pilarová) i skladateli, založil a vedl původní skupinu Katapult; byl také kapelníkem doprovodné skupiny Evy Pilarové. Jako studiový hudebník a aranžér spolupracoval především s K. Svobodou, J. Maláskem, L. Štaidlem atd. Jako aranžér trvale spolupracoval s Orchestrem V. Hybše (s nímž rovněž vystupoval jako sólový pianista) a jako skladatel a aranžér se skupinou Discobolos. V letech 1980–82 působil jako hudební režisér postupně v Supraphonu, v Čs. rozhlase a v Čs. televizi. Od roku 1982 byl členem Orchestru L. Štaidla, jehož vedoucím se stal v roce 1989 (pod názvem Karel Gott Band). V roce 1995 se jako aranžér a dirigent podílel na přípravě muzikálu K. Svobody a Z. Borovce Dracula. Od roku 1989 je pedagogem Pražské konzervatoře (obory populární skladba a aranžování). Jako pianista je Větrovec vybaven velmi dobrou technikou, pro svou pohotovost a stylovou přizpůsobivost je vyhledávaným doprovázečem a studiovým hráčem. Jeho aranžmá se vyznačují barvitou zvukovostí, v nichž se projevuje autorův smysl pro specifické možnosti jednotlivých nástrojů.

Vytvořeno 17.2.2014 7:16:59 | přečteno 1425x | Ing. Karolína Bartošková
load