1234

Lidé jsou ochotni ujít jen 714 metrů, aby ekologicky zlikvidovali vysloužilé úsporné žárovky

Zarovky

Tři čtvrtiny Čechů považují zpětný odběr vysloužilých úsporných zářivek za užitečnou službu, ale jen 40 % domácností této služby využívá. Spotřebitelé jsou ochotni odnášet vyřazené zářivky průměrně do vzdálenosti 714 metrů.

Na skládkách ročně končí 60 % doma použitých a vyřazených úsporných světelných zdrojů. „To představuje značnou ekologickou zátěž více než tisíce tun směsi skla, plastů, kovů a hlavně zhruba 75 kilogramů toxické rtuti ročně,“ vysvětluje základní důvody k recyklaci Radoslav Chmela, zástupce společnosti EKOLAMP, která služby zdarma poskytuje. Pokud by se toto množství dostalo do přírody, mohlo by znečistit vodu v objemu 238 Máchových jezer.

Ke sběru lze motivovat vytvářením sběrných míst

Obce vycházejí občanům vstříc vytvářením veřejně dostupných sběrných míst: „Například instalací malých sběrných nádob, které jsou k dispozici na obecních úřadech,“ doplňuje Radoslav Chmela. Systém zpětného odběru a recyklace navíc nabízí EKOLAMP obcím a občanům zdarma.

Podle loňského průzkumu společnosti EKOLAMP, který provedla společnost Markent, by polovina dotázaných přivítala, pokud by nádoby na vyřazené světelné zdroje byly umístěny blíže než nyní. „Spotřebitelé jsou ochotni odnášet vyřazené zářivky nejdále do vzdálenosti 714 metrů, tato vzdálenost se z roku na rok zkracuje,“ rekapituluje výsledky průzkumu Radoslav Chmela.

Obce nemusí zbytečně utrácet veřejné peníze

Obce se učí využívat bezplatný systém zpětného odběru elektroodpadu. „Nechce se jim platit nesmyslné částky za likvidaci firmám, které si dosud najímaly. Díky osvětě už obce vědí, že stejné a mnohdy kvalitnější služby mohou získávat zdarma,“ shrnuje Radoslav Chmela.

Počet sběrných míst se rozšířil na bezmála 4 000

Vyřazené úsporné zářivky lze vrátit v jakémkoli obchodě s elektronikou, ve sběrných dvorech obcí či do malých sběrných nádob, které se nacházejí v obchodních centrech, na městských úřadech nebo v řadě firem.

Doposud EKOLAMP rozmístil více než 1500

Město Jindřichův Hradec má sběrné nádoby umístěné na sběrném dvoře a na provozovně skládky Fedrpuš.

Sběrný dvůr, který se nachází v ulici Ruských Legií je otevřen úterý až pátek od 10:00 do 18:00 a v sobotu a neděli od 8:00 do 18:00 hodin. Sběrný dvůr je dostupný pro sběr vysloužilých světelných zdrojů jak občanům, tak živnostníkům podnikajícím v katastru obce.

O společnosti EKOLAMP s.r.o.

Společnost EKOLAMP je neziskovou organizací, která byla v roce 2005 založena tuzemskými pobočkami společností Philips, OSRAM, GE Industrial a NARVA B.E.L./ČR. EKOLAMP vytváří síť sběrných míst a zajišťuje sběr a svoz použitých osvětlovacích zařízení, jejich zpracování včetně následného materiálového využití a odstranění zbytkových odpadů.

Více informací na www.ekolamp.cz

ikona souboruFoto

Vytvořeno 7.4.2014 13:02:54 - aktualizováno 7.4.2014 13:05:21 | přečteno 1077x | Ing. Karolína Bartošková
load