1234

Osvětlení frekventovaného přechodu v Horním Žďáru zvýší bezpečnost chodců

Lidé v místní části Jindřichova Hradce Horní Žďár, kteří denně přecházejí přes přechod v blízkosti autobusové zastávky, se mohou od včerejška cítit bezpečněji. Přibylo na něm totiž osvětlení za 300 tisíc korun, které díky úspěchu města v celostátní anketě zaplatila Nadace ČEZ.

Přechod přes velmi vytíženou silnici získal takto financované osvětlení jako první v Jihočeském kraji. Letos se své realizace a otevření ještě dočkají přechody v Záhoří, Týně nad Vltavou, Volarech a ve Veselí nad Lužnicí. Celkem jich bude v celé ČR realizováno s přispěním Nadace ČEZ třicet pět.

Osvětlení přechodu, který vede přes průtah silnice I. třídy č. 34 spojující Jindřichův Hradec s Českými Budějovicemi, uvítal starosta Jindřichova Hradce Ing. Stanislav Mrvka. Přechod v tomto frekventovaném místě byl první, kde jsme chtěli zvýšit bezpečnost místních obyvatel. Z našich statistik víme, že přibližně 60 procent řidičů dodržuje rychlost, pětina ji překračuje do 20 km /h a jsou i takové extrémy, kdy třeba v noci jsou naměřené rychlosti kolem 120 km/h. Věříme, že osvětlení přiměje i tyto řidiče dát nohu z plynu,“ uvedl. Hojně přechod využívají lidé cestou na nedalekou autobusovou zastávku a na dvě blízká fotbalová hřiště.

Zařazení přechodu v Horním Žďáru mezi vítěze v Jihočeském kraji „posvětila“ odborná komise
z řad krajských zástupců Dopravní policie a BESIP. Tuto volbu vysvětluje zástupce Dopravní policie Ing. Petr Kašpar: „Přechod vede přes velmi vytíženou silnici, kde řidiči často nedodržují předepsanou rychlost, a je důležité, aby si motoristi včas všimli chodce na okraji vozovky. Nainstalované osvětlení proto výrazně zvýší bezpečnost místních obyvatel.“

Cesta k osvětlení přechodů začala před rokem na jaře, kdy dopravní policie a BESIP vytipovaly 70 nejnebezpečnějších přechodů v celé ČR. Veřejnost pak měla možnost rozhodnout svými hlasy, které z nominovaných přechodů dostanou prostřednictvím Nadace ČEZ osvětlení. „Loňský ročník se setkal s neuvěřitelným ohlasem. Do hlasování se zapojilo přes 100 tisíc lidí. Nebezpečných, nedostatečně osvětlených přechodů je bohužel v České republice stále hodně, proto jsme se rozhodli v nápravě tohoto stavu pokračovat i letos,“ říká Ondřej Šuch, manažer Nadace ČEZ. Obce mohou podávat žádosti o grant na osvětlení nebezpečných přechodů prostřednictvím jednoduchého webového formuláře ještě do 19. června. Maximální výše příspěvku činí 200 tisíc korun.

Marek Sviták, Skupina ČEZ

Foto: Milan Soldán, Deník

Otevreni

IMG 3605

IMG 3605

 
IMG 3601

IMG 3601

 
IMG 3613

IMG 3613

 
Nově osvětlený přechod zvýší bezpečnost chodců v Horním Žďáru

Nově osvětlený přechod zvýší bezpečnost chodců v Horním Žďáru

 
 
Vytvořeno 19.6.2014 12:48:46 - aktualizováno 19.6.2014 12:51:06 | přečteno 1310x | Ing. Karolína Bartošková
load