1234

Před dvěma sty lety se narodil jindřichohradecký probošt Vilém Platzer. V sobotu ho připomněla pieta

pietní akt - Vilém Platzer

V letošním roce si připomínáme dvousté výročí narození kněze a později i jindřichohradeckého probošta Viléma Platzera. Narodil se 23. června 1821 na Šimanově dvoře u Stráže nad Nežárkou v německy mluvící rodině. Později se rodina přestěhovala do Jindřichova Hradce, kde mladý Vilém vystudoval gymnázium. V sobotu 19. června se na Viléma Platzera vzpomínalo při pietní akci u jeho hrobu na hřbitově u kostela Nejsvětější Trojice. 

Vzpomínkového aktu se účastnil také starosta Jindřichova Hradce Jan Mlčák: "Vilém Platzer se zasloužil o rozvoj Jindřichohradecka nejen jako aktivní občan s důrazem na regionální dění, ale také jako dlouholetý poslanec Českého zemského sněmu v Praze i Říšské rady ve Vídni. Krom jiného se například zasadil o vybudování železniční trati z Veselí n. Lužnicí do Horní Cerekve, díky níž získal Jindřichův Hradec spojení s nejvýznamnějšími městy naší země," řekl starosta Jan Mlčák. U hrobu Viléma Platzera promluvil také současný jindřichohradecký probošt Ivo Prokop, místostarosta Okrouhlé Radouně Ladislav Holický, starosta Nové Včelnice Tomáš Hrubec nebo starostka sboru dobrovolných hasičů města Nová Včelnice Dana Hrubcová.

Vilém Platzer  (23. června 1821 Šimanův dvůr u Stráže nad Nežárkou – 27. října 1888 Jindřichův Hradec) 

Vilém Platzer po ukončení studií v Jindřichově Hradci odešel do Českých Budějovic, kde studoval filozofii a bohosloví a tam byl také dne 8. srpna 1844 vysvěcen na kněze. Poté byl jmenován kaplanem v Jindřichově Hradci, kde se díky působení obrozeneckého lékaře Josefa Procházky Devítské ho naučil česky a seznámil se s jeho vlasteneckými aktivitami, směřujícími k oživení národní kultury.

Během svého působení vystřídal několik farností na Jindřichohradecku. Byl jmenován administrátorem v Hůrkách a po krátkém pobytu v Jindřichově Hradci byl ustanoven farářem v Blažejově. Odtud byl přeložen do Nového Etynku (dnešní Nové Včelnice ), kde byl díky své angažovanosti nejen v církevním, ale i ve veřejném životě jmenován čestným občanem. V roce 1879 se stal 21. jindřichohradeckým proboštem a vůdčí osobností místního veřejného dění. Jako duchovní se aktivně podílel na českém národním životě. Navzdory skutečnosti, že sám pocházel z německé rodiny se výrazným způsobem zasloužil o probuzení českého živlu a národního uvědomění v Jindřichově Hradci.

Německé obyvatelstvo tvořilo v rámci obyvatel města pouze menšinu, ale až do druhé poloviny 19. století měl Jindřichův Hradec spíše německý ráz. P. Vilém Platzer se zapojil i do zemské a celostátní politiky. V letech 1861 - 1880 byl poslancem Českého zemského sněmu a v letech 1870 - 1885 byl poslancem Říšské rady. V této době se také zasadil o vybudování železniční trati z Mezimostí (dnešního Veselí nad Lužnicí) přes Jindřichův Hradec do Horní Cerekve.

Tento velice činorodý kněz působil také jako předseda Hospodářského spolku, byl členem okresního zastupitelstva a později se stal i jeho starostou. V srpnu 1868 patřil mezi 81 signatářů státoprávní deklarace českých poslanců, kteří odmítli centralistické směřování státu a kteří se tímto způsobem snažili hájit české státní právo. Čeští poslanci v této době praktikovali politiku pasivní rezistence, při níž bojkotovali práci zemského sněmu.

Probošt Platzer byl za své přínosné aktivity pro město Jindřichův Hradec rovněž jmenován čestným občanem města. Tohoto významného ocenění se mu dostalo i z rodné Stráže nad Nežárkou. Dne 27. října 1888 v Jindřichově Hradci náhle zemřel a po církevních obřadech byl za velké účasti obyvatelstva a významných osobností církevního, politického, městského i kulturního života uložen k poslednímu odpočinku na hřbitově u kostela Nejsvětější Trojice. Jeho hrob je jedním z mála, který se na tomto bývalém pohřebišti dochoval dodnes. Nalezneme jej u východní stěny presbytáře kostela. Kamennou náhrobní desku zdobí výčet titulů a nejvýznamnějších aktivit zesnulého probošta a národního buditele P. Viléma Platzera.

Materiály poskytl pan Ladislav Holický, místostarosta Okrouhlé Radouně.

Vilém Platzer 200 let

pietní akt - Vilém Platzer

pietní akt - Vilém Platzer

 
pietní akt - Vilém Platzer

pietní akt - Vilém Platzer

 
pietní akt - Vilém Platzer

pietní akt - Vilém Platzer

 
hrob Viléma Platzera

hrob Viléma Platzera

 
pietní akt - Vilém Platzer

pietní akt - Vilém Platzer

 
hrob Viléma Platzera

hrob Viléma Platzera

 
 
Vytvořeno 21.6.2021 15:12:55 | přečteno 513x | eliska.cermakova
load