1234

Stará radnice zahájí novou sezónu tvorbou Jiřího Trnky

Stara radnice

Výstavní dům Stará radnice zahajuje letošní sezonu vernisáží expozice Pohádky nejen na večer s tématem Trnkový svět dne 1. 4. 2018 ve 14.00 hodin. Zároveň bude zpřístupněna rozšířená expozice JHMD: Železnice hrou o nové modelové kolejiště.

Výstavní dům Stará radnice pro sezónu 2018 připravil hned dvě novinky. Změnu doznalo i uspořádání expozic v rámci výstavních prostor. Expozice Pohádky nejen na večer se přesouvá z patra budovy do městské galerie v přízemí a Železnice hrou se rozšiřuje do celého patra.

Letošní expozice městské galerie „Pohádek nejen na večer“ TRNKOVÝ SVĚT vychází z faktu, že jednou z nejvýraznějších osobností naší výtvarné scény tvorby pro děti v uplynulém století byl Jiří Trnka. Plzeňský rodák, génius malující oběma rukama, loutkář, výtvarník, spisovatel, spoluzakladatel českého animovaného filmu a slavného studia Bratři v triku, grafik, scénárista.

Stejně jako v minulých letech bude tento autor inspirací pro tvůrčí snažení dětských návštěvníků, kteří budou moci nejen kreslit vlastní ilustrace k promítaným Trnkovým Starým pověstem českým či k Princi Bajajovi, ale také si vyrobí papírovou loutku z pohádky o Perníkové chaloupce nebo Červené Karkulce. 

Expozice JHMD: Železnice hrou je rozšířena o kolejiště ve velikosti H0 (měřítko 1:87)

Jedná se o divácky atraktivní kolejiště, na kterém může návštěvník postupně objevovat nové scenérie a nová zákoutí, a přitom si vychutnávat rozmanitý železniční provoz. Návrh nevychází z žádné konkrétní předlohy, vše je tedy pouze dílem fantazie. Námětem je hlavní jednokolejná trať, procházející zvlněnou letní krajinou, která nabízí všechny žádané atributy, jako jsou mosty, tunely, skály, hrady, vodní plochy a podobně. Pohodovou atmosféru prázdnin a času dovolených dotváří dětský stanový tábor, kempy, tábořiště a množství turistů v okolí. Dění na kolejišti lze oživit pomocí tlačítek, kterými se uvádějí do pohybu interaktivní prvky či některé figurky. 

Součástí návštěvy výstavního domu je také prohlídka slavnostního sálu, který před více než sto deseti lety pro městské radní navrhl a realizoval významný architekt Jan Kotěra. Sál se v dnešní době používá především pro svatby a vítání významných hostů starostou města. Náhled do historie budovy někdejší radnice a zároveň do historie městské samosprávy nabízí výstava Z dějin městské samosprávy.

Otevřeno je od dubna do října denně mimo pondělí od 10.00 do 12.00 a od 13.00 do 17.00 hodin.

Vytvořeno 28.3.2018 9:03:57 | přečteno 428x | Ing. Karolína Bartošková
load