1234

Varování před podvodnými zprostředkovateli pomoci při hledání neznámých vlastníků nemovitostí

MěÚ, budova Janderova

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) varuje před podvodníky, kteří v souvislosti s nedávno zveřejněnými seznamy nedostatečně určitě identifikovaných vlastníků nemovitostí využívají důvěřivosti občanů a nabízejí jim za úplatu pomoc při prokazování jejich vlastnických nároků a při komunikaci s úřady.

Zatím ojedinělý případ takového podvodného jednání zaznamenal ÚZSVM koncem dubna na Chebsku.

Podvodník vydávající se za vedoucího pracovníka krajského pracoviště ÚZSVM v Plzni navštívil starší paní v jejím domě s tím, že v seznamech tzv. neznámých vlastníků publikovaných na webu ÚZSVM našel několik pozemků jejích rodičů.  Důchodkyni lživě informoval o nutnosti zapsat své nároky do katastru nemovitostí nejpozději do konce dubna letošního roku a požádal ji o peníze na zaplacení kolku nutného pro jednání s katastrálním úřadem. Další hotovost si chtěl vyzvednout při opětovné návštěvě v jejím domě s vysvětlením, že tyto prostředky bude potřebovat na jiné kolky. Vyžádal si rovněž rodné listy rodičů a informace o rodných číslech všech příbuzných majících nárok na tento majetek.

Paní se později rozhodla totožnost údajného zaměstnance ÚZSVM telefonicky ověřit na chebské pobočce ÚZSVM. Zástupci ÚZSVM po obdržení informace o takto očividně kriminálním jednání neprodleně informovali Policii České republiky. Podvodník byl díky tomu zadržen při návratu do domu postižené paní, kde si chtěl vyzvednout zbývající peněžní částku na vymyšlené kolky.

ÚZSVM v souvislosti s tímto případem upozorňuje občany, že při pátrání po tzv. neznámých vlastnících nepožaduje žádné finanční prostředky na úhradu nákladů vzniklých při této činnosti. Zaměstnanci ÚZSVM rovněž osobně nenavštěvují jednotlivé potenciální majitele či dědice po majitelích nemovitostí vedených v seznamech neznámých vlastníků.

Informace o nedostatečně určitě identifikovaných vlastnících včetně jejich seznamů jsou zveřejněny na webové stránce ÚZSVM v odkazu: http://www.uzsvm.cz/nedostatecne-urcite-identifikovani-vlastnici-2140-0-85/.

Vytvořeno 29.4.2014 17:01:01 | přečteno 1271x | Ing. Karolína Bartošková
load