1234

Známá Verdiho opera rozezní třetí nádvoří jindřichohradeckého zámku

foto Böhm PRODANA 02

Málokdy se stává, že by člověk, který zcela rezignoval, se rázem ocitl na piedestalu slávy. Přesto se tento neuvěřitelný příběh odehrál v životě G. Verdiho. V době své největší osobní tragedie, kdy mu zemřely obě malé děti a zakrátko i mladá žena, rozhodl se sedmadvacetiletý skladatel už nikdy nenapsat ani notu.

Přesto 9. března 1842 oznamovaly divadelní cedule milánské La Scaly premiéru Nabucca, která se stala nečekaným triumfem. Znamenitý text Temistocla Solery se starozákonním námětem o osvobození Židů z babylónského zajetí a Verdiho hudební vize o pádu Nabuchodonosorovy říše udělala z této opery reprezentativní dílo, které je dodnes ozdobou všech důležitých operních scén. A Verdi? Složil celkem 28 oper a jeho jméno zná dodnes téměř každý, rozhodně každý milovník hudby. Opera Nabucco se mu nakonec stala osudnou i v tom, že právě při zkouškách k jejímu prvnímu provedení v Miláně v prosinci 1841 se Verdi poprvé setkal se svou pozdější druhou životní družkou, krásnou sopranistkou Giuseppinou Strepponi, která byla určena jako představitelka role Abigaille.

Pro jedenáctý ročník festivalu Opera Jindřichův Hradec byl zvolen právě tento operní klenot, a proto věříme, že také tentokrát budou odcházet všichni diváci spokojeni a obohaceni o hluboký hudební zážitek. Stačí přijít v sobotu 23. srpna 2014 ve 20.00 hodin na nádvoří Státního hradu a zámku Jindřichův Hradec a oddat se krásné hudbě i skvěle napsanému příběhu opery Nabucco.

Přejeme příjemný večer a silný zážitek!

Vratislav Kříž, Agentura CROCE

Vytvořeno 12.8.2014 12:01:00 | přečteno 1197x | Ing. Karolína Bartošková
load