1234

Neckargemünd (Německo)

Znak Neckargemündu, obrázek se otevře v novém okně

O městě

První písemné zmínky o městě pocházejí z roku 988. Se svými třemi místními částmi Dilsberg, Mückenloch a Waldhilsbach se nalézá na třech pahorcích a rozděluje jej ústí říčky Elsenz do řeky Neckaru. Město je vzdáleno přibližně 10 km od Heidelbergu uprostřed turistické oblasti Neckartal/Odewald.

Svou polohou v údolí řeky Neckar a díky historickému jádru starého města patří k atraktivním místům jak k bydlení, tak k odpočinku. Právě ve starém městě jsou k sobě natlačeny domy s tzv. hrázděným zdivem, pocházející z 16. a 17. sto­letí. Do dnešní doby si tyto domy zachovávají původní ráz.

Na přelomu 19. a 20. století vznikaly na jihozápadním území města nové vily, rodinné domky i obytné bloky, ale také velké školní centrum jakož i rehabilitační centrum pro děti a mládež z celé oblasti jihozápadního Německa. Budovy z této doby zapadají do podoby města stejně jako historické budovy starého města. Obzvlášť zajímavá je hradní pevnost Dilsberg, ze které je vidět daleko do údolí řeky Neckar.

V posledním desetiletí patří Neckargemünd mezi důležitou oblast cestovního ruchu a je střediskem kultury, vzdělání a zdravotnictví jak pro obyvatele Neckargemündu, tak i pro obyvatele z blízkého okolí např. Baumenntalu, Gaibergu a Wiesenbachu.

Neckargemünd v číslech

Počet obyvatel: 14 237 (včetně místních částí)
Rozloha: Neckargemünd 1081 ha
Neckargemünd včetně místních částí: 2 614 ha
Nadmořská výška: 116 m (Neckar) až 469 (Lammerskopf)

Partnerská města

Évian-les-Bains (Francie)
Missoula, Montana (USA)
Jindřichův Hradec (Česká republika)
Romeno (Itálie)

Orgány města

městská rada
starosta – Frank Volk

Oficiální stránky města http://www.neckargemuend.de/

Brožura k oslavám 20 let partnerství (ikona souboruCZ, ikona souboruDE)

Partnerska smlouva Neckargemund, obrázek se otevře v novém okně

load