V partnerském městě Neckargemünd slavnostně otevřeli tunel

Otevření vnitřního městského okruhu Neckargemünd, takový byl důvod návštěvy jindřichohradecké delegace v partnerském městě v Německu. Starosta města Stanislav Mrvka přijal pozvání od starosty Horsta Althoffa, spolu s místostarostou Bohumilem Komínkem a radním Jiřím Pravdou, aby se zúčastnili slavnostní události, na kterou město Neckargemünd čekalo dvanáct let.
V pátek 22. července se na západním výjezdu z nově vybudovaného tunelu sešla široká veřejnost, zástupci německé zemské vlády, krajští radní, zástupci měst, obcí a podnikatelské sféry, aby společně oficiálně otevřeli tunel, který má za úkol odlehčit dopravní situaci v centru města, přes které projede denně 18 tisíc vozidel, a tím výrazně snížit hluk a emise v historickém jádru. Tato dlouholetá stavba má jistě své příznivce i odpůrce. Pro občany znamenala po celou dobu určité omezení a nárůst nákladů byl silně kritizován státní kontrolou. Mnoho lidí však tento projekt dopravní infrastruktury vidí jako smysluplný. Přestřižením slavnostní modrobílé pásky byl tunel otevřen nejprve pro pěší, od večerních hodin již bylo umožněno projíždět vozidlům. Tento projekt byl historicky největším v Rhein-Neckar-Kreis a všichni, kdo se na něm podíleli, na něj mohou být hrdí.
Zajímavost: Za celou dobu výstavby se stala jen jedna nehoda.
Během návštěvy navštívila česká delegace páté největší město německé spolkové země Bádensko-Württembersko Heidelberg, které je proslulé zejména Univerzitou Ruprechta-Karla a seznámila se s dalšími významnými projekty města Neckargemünd jako jsou venkovní koupaliště, škola a místní hasičská stanice. Venkovní koupaliště je jakýmsi sportovně relaxačním zařízením, ve kterém se nachází plavecký a skokanský bazén, které jsou navrženy jako přírodní koupaliště bez chlóru. Další bazény a brouzdaliště jsou již chlórované. Budova školy, ve které se na jedné polovině nachází střední škola a na druhé gymnázium je pozoruhodná tím, že byla postavena jako pasivní nízkoenergetický dům.