1234

Zwettl (Rakousko)

Znak Zwettl, obrázek se otevře v novém okně

O městě

Zwettl leží v „zeleném srdci“ Waldviertlu, mezi pěti pahorky a na ústí řeky Zwettl do Kampu.

První písemné zmínky o městě pocházejí z roku 1139. Jméno Zwettl je odvozeno ze slovanštiny a znamená něco jako „průsek“ či „paseka“. Přibližně v roce 1200 vévoda Leopold VI. propůjčil městu Zwettl městská práva. Území města Zwettl vykazuje po sloučení obcí v roce 1970/1971 rozlohu okolo 256 km2 s 61 katastrálními územími, je tak svou mohutnou rozlohou třetí největší obcí Rakouska. Dnes je Zwettl okresním městem, sídlem obecního hejtmanství a okresního soudu, jakož i dalších spolkových úřadů.

Kromě široké nabídky škol a sociálních zařízení (nemocnice, domovy důchodců atd.) nabízí město celou řadu možností na trávení volného času a sportovního vyžití. V okolí Zwettlu se nachází překrásná krajina, ve které se ukrývají rybníky a jezera, tajuplné miskové kameny, jedinečná muzea, hrady a kulturní památky. Nejen historické staré město s městskými hradbami, věžmi a sloupem nejsvětější trojice, ale také nejznámější pamětihodnost města – studna od architekta Hundertwassera na Hlavním náměstí, cisterciánský klášter „Stift Zwettl“, světově jedinečné lékařsko­-­meteorologické muzeum v Dürnhofu a barokní zámek Rosenau zůstávají u návštěvníků dlouho v paměti.

Zwettl v číslech
Počet obyvatel: 11 630
Rozloha: 256 km2
Nadmořská výška: 520 m

Partnerská města
Plochingen am Neckar (Německo)
Zistersdorf (Dolní Rakousko)
Jindřichův Hradec (Česká republika)

Orgány města
starosta – LAbg. Franz Mold
místostarosta – DI Johannes Prinz
městská rada – 11 členů
městské zastupitelstvo – 37 členů

Oficiální stránky: http://www.zwettl.gv.at/

Tipy na výlet a další informace jak trávit volný čas najdete na adrese infocentra: http://www.zwettl.info/

Z Jindřichova Hradce do Zwettlu – tip na výlet

Se svým historickým jádrem starého města a mnoha kulturními pamětihodnostmi je Zwettl také ideálním výletním cílem. Vzdálenost mezi Jindřichovým Hradcem a Zwettlem je cca 80 km, a to směrem na Novou Bystřici (hraniční přechod Grametten) a Heidenreichstein.

Partnerska smlouva Zwettl, obrázek se otevře v novém okně

load