1234

Veselé paničky Windsorské

Pořadatel: Městská kultura Jindřichův Hradec
Místo konání:

Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec Dobrovského I / 1, Jindřichův Hradec, 377 01, Zobrazit na mapě

Datum konání:
Charakter akce: Místní
Typ akce: Představení
Tematická kategorie: Divadlo
Více informací na: https://kultura.jh.cz

Podrobný popis:

Jindřichohradecká činohra navazuje na slavnou tradici Jindřichohradecké opery, která byla uváděna v letech 1950-1965 na III. nádvoří Jindřichohradeckého zámku a o které se dá říct, že patřila k vrcholům kulturní historie Jindřichova Hradce.
V letošním roce se setkají členové Divadelní společnosti Jablonský a Divadla J. K. Tyla v Plzni na nádvoří Státního hradu a zámku v Jindřichově Hradci s Moliérovou komedií LAKOMEC v pátek 3. července a v sobotu 4. července vždy od 21:30 hodin v režii Josefa Nechutného.
Moliére, vlastním jménem Jena-Baptiste Poquelin (1622-1673) byl francouzský herec, spisovatel a dramatik období raného a středního baroka.
Lakomec (1668), snad nejznámější Moliérova komedie, jejímž titulním hrdinou je vdovec, lichvář a necitelný lakomec Harpagon, který je pro peníze schopen obětovat vše, rodinu i děti. Jde snad o nejslavnější francouzskou komedii.
Harpagon omezuje své děti a intrikuje s jejich životy, když je nutí do výhodných sňatků. Pro syna vybral bohatou vdovu, i presto že miluje krásnou, mladou Marianu, na kterou si ale zároveň myslí i harpagon sám. Pro dceru naopak našel zámožného starce. K šílenství jej přivádí ztráta zlatých dukátů, které mu vezme sluha, aby tak pomohl Kleantovi, jeho synovi. Harpagon zběsile pátrá a podezřívá každého ve svém okolí. Po odhalení lsti se výměnou za peníze vzdává Mariany. Nakonec svolí ke sňatkům svých dětí s partnery, které si samy zvolily, ale až poté, co se dozvídá o jejich majetném rodinném zázemí. Zvláště ho přesvědčí fakt, že ho vdavky nebudou nic stát.
Vstupné 250 Kč, 200 Kč. Předprodej vstupenek v pokladně KD Střelnice i online www.kultura.jh.cz.

load